poniedziałek, 5 lutego 2024

Stały aparat ortodontyczny: jaki wybrać?

Wady i zalety różnych aparatów stałych: krótki przewodnik po możliwościach

Leczenie ortodontyczne jest nieodłącznym elementem drogi do zdrowego i pięknego uśmiechu. W bogactwie dostępnych aparatów ortodontycznych bardzo łatwi się zgubić. Chcielibyśmy przybliżyć wam ten ważny temat i pokazać cztery powszechnie stosowane rodzaje aparatów stałych i korzyści, jakie oferują. 


Metalowe aparaty: solidność i tradycja

Metalowe aparaty ortodontyczne to klasyczna opcja, która zdobyła uznanie przez lata. Posiadają wieloletnią udokumentowaną skuteczność. Niestety, ich widoczność może być dla niektórych problemem, ze względu na metalowe elementy, takie jak klamry i łuk, które rzucają się w oczy. Jednym z wyzwań związanych z metalowymi aparatami jest konieczność stosowania ligatur (gumek) do utrzymania drutu, zwanego łukiem. Oznacza to dodatkową ilość miejsc w których potencjalnie może odkładać się płytka nazębna, co jest dużym utrudnieniem w utrzymaniu higieny. Regularne wizyty u ortodonty są niezbędne, aby dostosować aparat, wymienić ligatury, łuk i zapewnić skuteczne leczenie. Może wystąpić uczucie „odrętwienia” zębów w pierwszych dniach po założeniu aparatu.

Ceramiczne aparaty: mniej widoczne, ale nadal z wyzwaniamiAparaty estetyczne, które posiadają zamki wykonane z ceramiki lub kompozytów, oferują lepszą estetykę. Są mniej widoczne niż ich metalowe odpowiedniki. Bądźmy jednak świadomi, że w ich przypadku również wykorzystuje się ligatury. Tak jak w przypadku klasycznych aparatów metalowych, „gumeczki” są utrudnieniem w utrzymaniu higieny. W przypadku słabego doczyszczania trudno dostępnych miejsc ryzyko powstania próchnicy jest duże. Obecność ligatur, które trzeba regularnie wymieniać,  oznacza częste wizyty u ortodonty.
 

Aparaty samoligaturujące: efektywność i wygoda

Aparaty samoligaturujące, wykonane z metalu, reprezentują nowoczesne podejście do ortodoncji. Dzięki specjalnym zatrzaskom eliminują konieczność stosowania gumek, co sprawia, że są wygodniejsze w użytkowaniu. Mechanizm samoligaturujący opiera się na specjalnej budowie zamków, które posiadają wyprofilowane wcięcia na łuk oraz zatrzask, co eliminuje wykorzystanie gumek (ligatur). Zaletami tego rozwiązania jest znacznie łatwiejsze doczyszczanie okolic aparatu, w porównaniu z aparatami posiadającymi ligatury. Ze względu na brak wymiany gumek wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej. Pacjenci często podkreślają wygodę noszenia samoligaturujących aparatów, a czas leczenia może być krótszy w porównaniu z tradycyjnym aparatem.

 

Aparaty estetyczne samoligaturujące: dla łączących efektywność z estetyką
Aparaty estetyczne samoligaturujące łączą w sobie dyskretny wygląd ceramicznych zamków z efektywnością technologii samoligaturującej. Są znacznie mniej zauważalne niż tradycyjne metalowe aparaty, co sprawia, że są atrakcyjne estetycznie. Podobnie jak w przypadku innych aparatów samoligaturujących, są one wygodniejsze w noszeniu. Dzięki braku gumek utrzymanie higieny jamy ustnej jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku aparatów klasycznych, a wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej.

Ostateczny wybór aparatu ortodontycznego to decyzja indywidualna, zależna od preferencji estetycznych, komfortu i celów leczenia. Nie bez znaczenia są też chęci i umiejętność doczyszczenia trudno dostępnych miejsc wokół elementów aparatu. Konsultacja z ortodontą jest kluczowa, aby dokładnie ocenić indywidualne potrzeby i wybrać najlepszą opcję dla zdrowego, pięknego uśmiechu.